4.8 C
Skopje
недела, јануари 15, 2023

Украинската воздушна одбрана успеала да собори 18 крстосувачки ракети

Украинската воздушна одбрана успеала да собори 18 крстосувачки ракети и три проектили лансирани од руски авиони, додаде украинскиот генерал. Украинското воено воздухопловство го најави денешниот руски ракетен напад.

Тие објавија дека меѓу 18-те соборени крстаречки ракети се ракетите Kh-101, Kh-55 и Kalibr. Украинците, тврдат нивните воздушни сили, собориле и седум наведувани ракети од типот КХ-59.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img