4.8 C
Skopje
недела, јануари 15, 2023

Турција „не е во позиција“ да го ратификува членството на Шведска во НАТО

Турција „не е во позиција“ да го ратификува членството на Шведска во НАТО во сегашната ситуација, рече Ибрахим Калин, близок советник на претседателот Реџеп Ердоган.

„Не сме во позиција да го испратиме законот на ратификација во Собранието бидејќи имаме реален проблем со него“, рече тој и додаде дека постои опасност пратениците да го отфрлат.

Анкара денеска ја осуди видео монтажата направена од група блиска до Курдистанската работничка партија (ПКК) во Шведска, на која кукла со ликот на претседателот Ердоган виси покрај неговите нозе и го нарекува „диктатор“.

Министерството за надворешни работи го покани на разговор шведскиот амбасадор во Анкара.

Последниот инцидент се случи во време кога Турција го блокира влезот на Шведска и Финска во НАТО од мај, обвинувајќи ја земјата за засолниште на членовите на Курдистанската работничка партија (ПКК) и сојузниците на организацијата, кои сите ги смета за терористички. групи.

„Не е добро што Шведска се претставува во ова светло“

„Работиме на овој случај шест, седум месеци и не е добро Шведска да се прикаже во ова светло“, изјави Калин за новинарите од меѓународните медиуми.

„Сакаме да постигнеме напредок, но доколку ваквите инциденти продолжат, тоа само ќе го забави процесот.“

Калин смета дека Шведска треба да испрати „јасна порака“ за нејзиниот однос кон членовите на ПКК на нејзина територија.

„Тие треба, на пример, да гарантираат дека членовите на ПКК повеќе не можат да регрутираат луѓе или да собираат пари на шведска територија“, рече тој, додавајќи дека новата шведска влада презела некои важни чекори, вклучително и посетата на шведскиот премиер на Анкара наскоро, како и „амандмани на уставот, што исто така е позитивен чекор“.

„Треба да почекаме уште шест месеци“

И покрај ова, според него, треба да се почека уште „шест месеци“ пред да бидат потврдени новите закони во парламентот. Калин додаде дека Турција „не бара од Шведска или Финска ништо што не е во согласност со нивниот закон“ и додаде дека тие се „многу реални“.

Турската влада повика на протерување на неколку членови на ПКК и членови на движењето Фето (акроним што Анкара го користи за движењето на имамот и проповедник Фетула Ѓулен), обвинети за поттикнување на пучот во 2016 година.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img