9.8 C
Skopje
сабота, март 2, 2024

Изминатото деноноќие произведени 18.543 MWh електрична енергија, продадени 330 MWh ноќни вишоци

АД ЕСМ на 14.01.2023 година произведе 18.543  MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи.

Во Термоелектраните произведени се 15.589 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се  2.954 MWh.

Во изминатото деноноќие АД ЕСМ продаде 330 MWh ноќни вишоци електрична енергија.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 14.01.2023 година.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести