30.8 C
Skopje
недела, септември 3, 2023

Фон дер Лејен: Мораме да продолжиме да го зголемуваме притисокот врз Русија

„Мораме да продолжиме да го зголемуваме притисокот врз Русија и, се разбира, ќе продолжиме со нашата непоколеблива поддршка за Украина“, додаде таа на прес-конференцијата.

На почетокот на шестмесечното претседавање на Шведска со Европската унија, Фон дер Лејен рече дека за осум месеци од почетокот на конфликтот во Украина, Русија го намалила снабдувањето со гас на ЕУ за 80 отсто, но дека ЕУ компензирала за ова со диверзификација.

„Напорната работа се исплатеше. Цените на гасот сега се пониски отколку пред руската инвазија“, рече таа на заедничката прес-конференција со шведскиот премиер Улф Кристерсон во Кируна, Шведска.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img