25.8 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024

Германија: Руските власти треба да му пружат итна медицинска помош на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални

РУСКИТЕ власти треба да му пружат итна медицинска помош на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални, чија состојба е критична поради самицата и нехуманите затворски услови, изјави денеска портпаролот на германската влада, а пренесува Sky News.

Тој додаде дека германските власти се обидуваат да му помогнат, но дека во моментов е тешко во контекст на руската инвазија на Украина. Група руски лекари пред неколку дена го повикаа рускиот претседател Владимир Путин да престане да го маче Навални, кој рече дека новогодишната ноќ ја поминал во дисциплинска ќелија бидејќи наутро се измил половина час пред тоа што требало.

„Не можеме мирно да гледаме како намерно се повредува нечие здравје“
Во писмото, потпишано од 170 претставници на руската медицинска заедница и објавено на руската независна веб-страница Медуза, се бара да се стави крај на злоупотребата на Навални во затвор.

„Не можеме и немаме право мирно да гледаме дека намерно се повредува здравјето на политичарот Алексеј Навални, кој се наоѓа во поправната колонија број шест на Федералната затворска служба во Владимирската област.

Од медицинска гледна точка, очигледно е дека Навални не добива доволно медицинска помош. Неговата здравствена состојба се влошува бидејќи престојува во дисциплинската ќелија“, пишуваат во писмото руските лекари.

Адвокатот: Навални има треска и кашлица
Во серијата твитови објавени од неговиот адвокат во понеделникот, Навални рече дека руските затворски власти го испратиле во самица по 10-ти пат откако почнал да ја отслужува казната во затворот со максимална безбедност ИК-6 во Владимирската област во Русија.

Неговиот адвокат Вадим Кобзев вели дека Навални моментално боледува од треска, треска и кашлица. Адвокатот тврди дека тоа е резултат на неговото престојување во иста ќелија со затвореник со лоша хигиена и тешки симптоми на грип.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести