16.8 C
Skopje
понеделник, јуни 3, 2024

Како српскиот претседател Александар Вучиќ спречи трета светска војна

Денешниот „Џерусалем пост“ објави текст за претседателот на Србија, Александар Вучиќ, под наслов „Како српскиот претседател Александар Вучиќ спречи трета светска војна“.

– Бегајќи од меѓународното внимание, Александар Вучиќ, претседател на Србија од 2014 година, се вклучи во сложени напори за одржување на стабилноста на Балканот. Глобалната политичка криза и тензиите меѓу Истокот и Западот, кои во моментов се манифестираат во Украина, ја доведуваат до израз потребата од силно, разумно и умерено лидерство кое знае како да маневрира меѓу различните интереси, со што ќе спречи војни и ќе придонесе за меѓународната стабилност. – се наведува на почетокот на текстот.

Потсетувајќи дека во Србија изби Првата светска војна, Вучиќ работи на тоа да спречи уште една. Како што велат, меѓу Белград и Приштина има постојана тензија поради провокациите на лажната држава против српското малцинство на нејзината спорна територија.

-Замислете го следното сценарио: момче беше застрелано и рането на Косово откако носеше бадниково дрво – пишуваат тие.

Почнува третата светска војна. Дали ви звучи измислица? – прашуваат во написот.

– Ова воопшто не е измислено сценарио. Пред само неколку дена, на Бадник на православната црква, полицаец на Косово без никаква причина застрела двајца Срби, од кои едниот имал 11 години.

Расте притисокот на јавноста во Србија да заземе силен став против бескрајните албански провокации, кои започнаа со малтретирање на свештенството, а сега водат до директно загрозување на човечки животи.

„Џерусалем пост“ прашува како Косово може да го оправда континуираното малтретирање на српското малцинство?

Тие понатаму наведуваат: Србија се наоѓа на стратешка локација во Источна Европа, како мост меѓу Истокот и Западот. ОН не ја признаа декларацијата за независност на Косово, која ЕУ ја поддржува.

Русија, водечки играч во Источна Европа, го поддржува територијалниот интегритет на Србија и се противи на признавањето на Косово како независна држава.

Секоја грешка во однос на Косово може да доведе до конфликт меѓу Западот и Истокот, Русија и НАТО, Кина и САД.

Спротивно на сликата прикажана во мејнстрим медиумите, Србија, за разлика од Косово, прави значителни напори да ја спречи третата светска војна.

Во декември, стотици Срби на Косово и Метохија поставија блокади на патиштата што водат кон Србија, додека српската војска беше во состојба на готовност.

Наспроти наводите дека Србија ќе започне војна, Вучиќ отиде на административна транзиција за да го реши спорот и да постигне договор што спречи ескалација. Тој се потпира и на помошта на американската администрација, која ја сфати тежината на потенцијалната криза. Вучиќ покажа што е лидерство.

Како Александар Вучиќ носи стабилност на Балканот?

Вучиќ, кој ја започна својата политичка кариера во земја растргната од граѓанска војна, научи од ужасните грешки на Балканот во 1990-тите и работи на воспоставување стабилност во балканскиот регион. Ризикувајќи ја политичката непопуларност, тој преговараше со претставници на лажната држава со поддршка на тогашниот претседател Доналд Трамп.

Политичкиот лидер се мери според неговата способност да ги води луѓето во вистинската насока, а не според неговите напори да ги задоволи. Вучиќ постапи така бидејќи веруваше дека тоа е правилно за иднината на Србија и регионот. За да се спречи понатамошен меѓународен хаос, потребни ни се избалансирани и искусни лидери кои знаат како да се движат меѓу различните интереси и да избегнат ескалација.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести