-3.2 C
Skopje
четврток, јануари 12, 2023

СЗО: Кина и натаму го намалува бројот на смртни случаи од Ковид-19

Кина и натаму го намалува бројот на смртни случаи од Ковид-19, но споделува со нас повеќе информации за епидемијата на коронавирусот во земјата, изјави денеска шефот на техничкиот сектор на Светската здравствена организација (СЗО) за ковид-19 Марија Ван Керхове.

– Ни недостигаат некои многу важни информации и работиме со Кина за да ги пополниме тие празнини, додаде Керхове.

На 8 јануари, Кина повторно ги отвори своите граници и го укина карантинот за меѓународни посетители за прв пат по речиси три години, иако земјата се бори со порастот на случаите со коронавирус.

Директорот на Здравствената комисија на централната провинција Хенан, Кан Куанченгу на 8 јануари изјави дека речиси 90 отсто од населението е заразено со коронавирусот, што е во спротивност со податоците за Ковид објавени од Владата во Пекинг.

Според податоците од Пекинг, од укинувањето на политиката за нулта ковид во Кина во декември минатата година, заразени се само 120.000 луѓе, додека 30 лица починале.

На 4 јануари, владините претставници на ЕУ издадоа препорака до земјите-членки дека патниците кои летаат од Кина за ЕУ ​​треба да имаат негативен тест за коронавирус пред да се качат во авионот. 

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img