-3.2 C
Skopje
среда, јануари 11, 2023

Столтенберг: Партнерството меѓу ЕУ и НАТО е поважно од кога било

Во продолжение целосниот текст од изјавата на Јенс Столтенберг:

“Ви благодарам многу, Урсула.

Огромно е задоволството што се враќам и што повторно можам да се сретнам со Колеџот на комесари, навистина е задоволство што ја имам оваа можност по втор пат.

Нашето партнерство, партнерството меѓу Европската унија и НАТО е поважно од кога било, бидејќи руската брутална инвазија на Украина суштински ја промени нашата безбедност.

Во последните денови видовме жестоки борби околу Бахмут и Соледар во источна Украина.

Ова уште еднаш ја покажува храброста на украинските сили додека се борат да ја одбранат својата татковина.

Тоа, исто така, покажува колку е од витално значење да ја засилиме нашата поддршка, нашата воена поддршка за Украина.

Затоа ги поздравувам неодамнешните најави на Соединетите Американски Држави, Франција и Германија дека наскоро ќе испорачаат пешадиски борбени возила и лесни тенкови

И невидена поддршка од сите сојузници на НАТО и земји-членки на ЕУ.

Нашата поддршка прави вистинска разлика на теренот.

И во овој клучен момент на војната, ние мора да направиме уште повеќе, уште побрзо.

Од почетокот на конфликтот, НАТО и Европската унија стојат со Украина и стојат заедно.

Само вчера потпишавме нова заедничка декларација.

Јас и ти, Урсула и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.

Ова ќе го подигне партнерството меѓу НАТО и Европската унија на ново ниво.

Во свет на растечка геополитичка конкуренција, ќе се осврнеме на нови области, како што се новите технологии, вселената и безбедносното влијание на климатските промени.

Отпорноста и заштитата на критичната инфраструктура се клучен дел од нашите заеднички напори, како што видовме и со употреба на енергијата како оружје од страна на претседателот Путин, и како што спомнавте, Урсула, саботажата на гасоводите Северен тек.

Така, се согласивме да создадеме работна група НАТО-ЕУ за отпорност и критична инфраструктура.

Сакаме заедно да погледнеме како да ги направиме нашите критична инфраструктура, технологија и синџири на снабдување поотпорни на потенцијалните закани и да преземеме акција за да ги ублажиме потенцијалните ранливости.

Ова ќе биде важен чекор за да ги направиме нашите општества посилни и побезбедни.

Тогаш Урсула, ти благодарам повторно за поканата.

И ви благодарам за вашата силна посветеност за зајакнување на партнерството, соработката меѓу Европската Унија и НАТО.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img