9.8 C
Skopje
сабота, март 2, 2024

Сите летови низ САД се прекинати поради дефект во компјутерскиот систем

Сите летови низ САД се прекинати поради дефект во компјутерскиот систем на Федералната управа за авијација, јавуваат американските медиуми.

Денес се пријавени најмалку 500 одложувања во или надвор од САД денес, според Flight Aware.

Фрустрираните патници се огласија на социјалните мрежи за да кажат дека седат на пистите со часови во полни авиони.

Се смета дека има проблем со системот НОТАМ – алатка која се користи за предупредување на пилотите за потенцијални опасности при летот.

Претставниците на ФАА не открија кога ќе се реши прекинот.

Агенцијата соопшти дека „техничарите во моментов работат на обновување на системот и засега нема проценка за обновување на услугата“.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести