-3.2 C
Skopje
среда, јануари 11, 2023

Граѓанскиот авиосообраќај во Европа минатата година беше многу нередовен, а авионите често доцнеа

Граѓанскиот авиосообраќај во Европа минатата година беше многу нередовен, а авионите често доцнеа, па третина од патниците беа погодени од доцнење и откажување на летовите, покажуваат резултатите од истражувањето на порталот „Airhelp“.

За споредба, во текот на 2019 година, последната година пред кризата со коронавирус, 24 отсто од патниците биле погодени од доцнење и откажување, од кои вкупно 1,12 милијарди. „Особено ова лето, персоналот на аеродромот и превозникот се покажаа како неподготвени наспроти зголемениот воздушен сообраќај по пандемијата“, рече шефот на Airhelp, Томаш Павлизин.

И покрај намалениот распоред на летови, 244 милиони патници или нешто помалку од 31 отсто од вкупно 795 милиони превезени биле погодени од доцнење и откажување во последен момент, се вели во анализата на порталот.

Според студијата, во текот на летните месеци до 40 отсто од патниците имале потешкотии со летовите. Покрај недостигот на персонал, други главни причини за одложувањата беа штрајковите и неповолните временски услови. Паулизин предупредува дека нема подобрување на повидок дури и за 2023 година.

„Очекуваме продолжување на негативните трендови и оваа година. Како и во многу други индустрии, недостигот на квалификувани работници се уште е сериозен проблем, а штрајковите се дополнителен предизвик“, рече тој.

Според Airhelp, Холандија е земја со најмногу доцнења, по што следат Велика Британија и Германија, додека Крф, Манчестер и Франкфурт се водечки аеродроми за непрецизност во изминатата година. Во предвид се земени летовите со доцнење повеќе од 15 минути, како и откажаните една недела пред закажаното полетување.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img