13.8 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Од 8 јануари Кина го укинува задолжителниот карантин

Оваа мерка беше објавена откако на почетокот на декември во Кина беа укинати поголемиот дел од анти-ковид мерките кои важеа од 2020 година.

Почнувајќи од следниот месец, само негативен тест за ковид, не постар од 48 часа, ќе биде потребен за влез на територијата на Кина, соопшти Здравствената комисија, која делува како министерство.

Кина е единствената голема економија која продолжи да воведува карантини при доаѓањето на нејзина територија, што особено влијаеше на туризмот, иако во последните месеци беше намалено времетраењето на карантините.

Во моментов, карантинот е задолжителен пет дена во хотел, а потоа три дена набљудување дома.

Здравствената комисија соопшти дека Ковид-19 повеќе не го смета за „пневмонија“ туку за помалку опасна „заразна“ болест.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img