3.8 C
Skopje
вторник, февруари 20, 2024

Курти по Божиќ ќе се сретне со командантот на КФОР

„КФОР побара малку време, но денеска поминаа две недели од поставувањето на барикадите. Тие ја попречуваат слободата на движење. Сега има 11 барикади, кои, како што знаете, не се цивилни, туку униформирани. Му дадовме време на КФОР токму затоа што слободата на движење од позицијата на КФОР ја сметаат за основна вредност“, рече Курти.

По Божиќ ќе се сретне со командантот на КФОР, каде сѐ ќе биде разјаснето.

„Бидејќи утре е Божиќ, наскоро ќе имаме средба со командантот на КФОР, но тоа не може да се толерира до недоглед и не можеме да дозволиме да поминат уште неколку недели без нашата слобода на движење. На таа средба што ќе ја имаме, верувам дека сѐ ќе се разјасни“, рече Курти.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести