20.8 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Кина го очекува врвот на инфекциите со Ковид-19 во рок од една недела

Кина го очекува врвот на инфекциите со Ковид-19 во рок од една недела, рече здравствен претставник, а властите предвидуваат дополнително оптоварување на здравствениот систем на земјата, иако ја минимизираат сериозноста на болеста и продолжуваат да не пријавуваат нови смртни случаи.

Соочена со растечка епидемија и широко распространети протести против режимот на нулта толеранција на Ковид, Кина почна да го укинува овој месец, станувајќи последната голема земја што се помири со вирусот.

Мерките на Кина ја забавија економијата до најниската стапка на раст во речиси половина век, нарушувајќи ги глобалните синџири на снабдување и трговија.

Кина на 22 декември објави помалку од 4.000 нови симптоматски локални случаи на Ковид на национално ниво, без нови смртни случаи трет ден по ред.

Џанг Венхонг, директор на Националниот центар за заразни болести, рече дека се очекува Кина „да го достигне врвот на инфекциите за една недела“, објави во четвртокот весникот „Пејпер“ поддржан од владата на Шангај.

– Врвот на инфекцијата ќе ја зголеми стапката на тешки болести, што ќе има одредено влијание врз сите наши медицински ресурси – рече Џанг Венхонг, директор на Националниот центар за заразни болести, додавајќи дека бранот ќе продолжи еден или два месеци по тоа.

– Мораме да бидеме психички подготвени дека инфекцијата е неизбежна – додаде тој.

Бројот на инфекции во Кина најверојатно ќе надмине 1 милион дневно, а бројот на смртни случаи повеќе од 5.000 дневно, што е „целосен контраст“ од официјалните бројки, објави оваа недела британската компанија за здравствени податоци Airfinity.

Болницата во Шангај проценува дека половина од 25 милиони луѓе во трговскиот центар ќе бидат заразени до крајот на следната недела. Експертите велат дека Кина може да се соочи со повеќе од милион смртни случаи од Ковид следната година.

„Неверојатно е дека сме недоволно подготвени за вирусот што доаѓа и покрај тоа што имаме доволно предупредување“, рече Леонг Хо Нам, лекар за заразни болести во клиниката Рофи во Сингапур.

– Овој бран е нешто со кое мораме да се соочиме, бидејќи е невозможно да останеме затворени засекогаш – коментира граѓанинот на Шангај.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img