36.8 C
Skopje
недела, јуни 23, 2024

Речиси две третини од германските граѓани се загрижени дека нема да можат да поднесат поскапувања

Речиси две третини од германските граѓани се загрижени дека нема да можат да поднесат поскапувања со нивните сегашни приходи, соопшти во вторникот католичката добротворна организација Малтезер.

Повикувајќи се на анкета нарачана од Институтот YouGov, здружението укажува дека економската криза го поттикнува стравот од сиромаштија и осаменост.

Имено, 86 отсто од 2.040 испитаници во ноември изјавиле дека очекуваат сиромаштијата да се шири поради кризата, а три четвртини дека ќе бидат поосамени.

Нешто помалку од две третини од испитаниците кои предвидуваат ширење на осаменоста, 63 отсто од нив, го очекуваат тоа бидејќи веруваат дека луѓето се повлекуваат во изолација поради сопствената сиромаштија.

30 отсто од граѓаните веќе се чувствуваат поосамено отколку пред пандемијата, покажуваат резултатите од истражувањето. Нешто повеќе од половина од испитаниците рекле дека сега се подеднакво осамени.

На три петтини од луѓето им е тешко да зборуваат за својата срамежливост дури и во нивната непосредна околина, а меѓу нив има малку повеќе мажи отколку жени, 63 наспроти 57 проценти.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести