21.8 C
Skopje
четврток, септември 7, 2023

Вучиќ: Неговата изјава е опасна, таа е закана за српскиот народ

Во изјавата од Азербејџан за ТВ Пинк, Вучиќ се осврна на изјавата на Роде дека барикадите во Косово треба да бидат отстранети до Божиќ.

„Неговата изјава е опасна, таа е закана за српскиот народ“, рече Вучиќ, а пренесува „N1“. Тој праша и зошто Приштина ги споменува жртвите и колку Срби ќе убијат, а го спомена и косовскиот премиер Албин Курти, за кого исто така рече дека се заканува.

„Германија сака целосна доминација на Балканот“, тврди Вучиќ и додаде дека „отсекогаш знаел дека некој го турка Курти во неговиот дисбаланс“. Тој изјави и дека српската војска е десет до петнаесет пати посилна од пред десет години и дека во Баку ќе разговара за воена соработка.

„Секако дека ни треба силна војска, инаку би не голтале како мачка глушец“, рекол Вучиќ, а потоа се насочил кон Турција. На односите со нив, вели тој, ќе влијае тоа што тие ја вооружуваат Приштина, мислејќи на беспилотни летала.

Вучиќ вели дека за кризата на северот на Косово, како врховен командант на српските вооружени сили, ќе носи одлуки во согласност со интересите на својот народ.

„Подобро да зборуваме илјада дена отколку да одиме во војна еден ден“, рече Вучиќ.

Тој, исто така, рече дека некои мислат дека е вистинско време да се изврши целосен притисок врз Србија.

Вучиќ изјави дека довербата на Србија во Западот повеќе не постои по изјавата на поранешната германска канцеларка Ангела Меркел дека Минските договори се направени само за да се купи време за Киев, како и изјавата на функционерот кој во лице му рекол дека Западот нема да почитува никаков договор.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img