21.8 C
Skopje
четврток, септември 7, 2023

Брнабиќ: Ситуацијата е на работ на вооружен конфликт

СОСТОЈБАТА во Косово беше една од темите на седницата на Националната конвенција за Европската унија во Србија. Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, своето обраќање на таа седница го заврши со барање до организациите од граѓанскиот сектор да ја објават состојбата на Косово, наведувајќи дека ситуацијата таму е „на работ на вооружен конфликт“.

„Мојата последна молба, кое се однесува на европските интеграции и е исклучително важно за нашите евроинтеграции, е во овој момент да дадеме се од себе, сите заедно, некако да се обидеме да го зачуваме мирот. Навистина сме на работ на вооружен конфликт, благодарание до едностраните потези на Приштина „Ве замолувам, пред се, граѓанските организации, чија основна цел е заштита на човековите права, да проговорите за тортурата што ја доживуваат Србите на Косово и Метохија“, рече Брнабиќ.

Таа додаде дека адвокатот на уапсениот поранешен припадник на косовската полиција, Дејан Пантиќ, 12 дена не можел да стапи во контакт со неговиот клиент.

„Ова е причината за поставување барикади на северот на Косово“, рече Ана Брнабиќ и додаде: „Верувам дека меѓусебно се нервираме, но дијалогот е важен“.

„Разочарана сум од меѓународната заедница“
Да потсетиме, Брнабиќ пред два дена за РТС изјави дека Србите на северот на Косово се на барикадите бидејќи бараат основни човекови права и „ништо повеќе од тоа“. Брнабиќ истакна дека се плаши од ескалација, но дека Србија ќе направи се за да го зачува мирот и некаква стабилност.

Таа рече дека е длабоко разочарана од реакцијата на меѓународната заедница и одговорот на меѓународната заедница на, како што вели, низата провокации на Албин Курти кон Србите.

Тој вели дека Србите во Косово се слушаат во Брисел и Вашингтон само кога се на барикадите. „И дури и тогаш не нè слушаат многу добро“, рече таа.

„Србите на север бараа само да се почитуваат основните човекови права и да се знае каде е приведен Дејан Пантиќ и дека добивал лекови. Ги имате сите европски институции кои тивко гледаат сè, немо набљудуваат“, изјави Брнабиќ за РТС.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img