-3.2 C
Skopje
среда, јануари 11, 2023

Милановиќ: Конфликтот во Украина е „руско-американска војна“

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска го коментираше одбивањето на парламентот да ја потврди владината одлука за обука на украинските војници во Хрватска и јасно кажа дека конфликтот во Украина е „руско-американска војна“ и му порача на премиерот Андреј Пленковиќ дека, доколку тој има морал, треба да оди во Украина да се бори.

На прославата на 31-годишнината од Хрватската воена академија, Милановиќ рече дека владата на Пленковиќ, како што рече, продолжува да го урива Уставот на Хрватска.

Тој повтори дека министерот за надворешни работи, Гордан Грлиќ Радман, ја прифатил обврската во Брисел „од јадрото на националната безбедност и одбрана без согласност на претседателот на Хрватска, што е спротивно на Уставот“. Хрватската воена помош за Украина.

По претходната изјава на Пленковиќ дека тој е победник, Милановиќ праша „дали сме во обложувалница“.

-Некои тоа го прават за својот грб – изјави хрватскиот претседател за иницијативата на Пленковиќ да гласа за воена помош за Украина.

Тој го нарече премиерот неморален и му рече да оди во Украина да се бори.

Тој праша и какво оружје располага Хрватска.

– Колку противтенковски ракети има Хрватска? Колку има? Ајде Бане, пред да те уапсат – рече Милановиќ, довикувајќи го министерот за одбрана Марио Баножиќ.

Тој рече дека нема да ги напаѓа и критикува оние кои гласале за владиниот предлог за обука на украинските војници во Хрватска, но, како што рече, ќе ги повика да размислат што направиле.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img