7.8 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Бранот на ковид-19 забрзано се шири во Кина

Директорот на одделот за медицински работи рече дека поради новиот бран зараза, на одделенијата за интензивна нега ќе бидат испратени 106.000 лекари и 177.700 болничари.
Бранот на ковид-19 забрзано се шири во Кина по неодамнешната одлука на властите да се откажат од стратегијата „нулта ковид-19“ – предупреди денеска епидемиолог, советник на Владата.
Кинеските здравствени власти во средата објавија општо олеснување на санитарните ограничувања по масовниот излив на јавен гнев низ Кина во текот на три години драконски ограничувања, со надеж дека повторно ќе ја стимулираат економијата задушена од ограничувањата.
Властите го укинаа систематското PCR-тестирање од големи размери, овозможија изолација дома за поблаги и асимптоматски форми на болеста и поограничено прибегнување кон забраната за движење – заклучување“.
Продавниците и рестораните во Пекинг денеска се празни бидејќи го чекаат врвот на инфекции по укинувањето на систематското тестирање, но има долги редици пред аптеките во Пекинг бидејќи граѓаните брзаат да набават лекови за треска и тестови за антиген. Некои изјавија за агенцијата Франс прес дека нарачале лекови од аптеките во соседните градови.
„Епидемијата во Кина брзо се шири и во такви околности, без оглед на силата на превенција или контрола, ќе биде тешко целосно да се прекине синџирот на пренос на вирусот“, Жонг Нанјанг, еден од главните советници на Владата. од почетокот на пандемијата, изјавија денеска за новинарите.
Тој рече дека супстанците на омикрон се многу заразни: едно лице може да зарази 22 лица.
Кина е лошо подготвена да се справи со бранот на инфекции, со милиони постари луѓе кои не се целосно вакцинирани, а болниците немаат капацитет да примат голем број пациенти.Кина има еден кревет за интензивна нега на 10.000 жители, Џиао Јахуи, директор на Одделот на медицина, предупреди во петокот.вработувања во националната здравствена комисија.
Таа рече дека поради новиот бран зараза, 106.000 лекари и 177.700 болничари ќе бидат испратени на одделенијата за интензивна нега, но не прецизираше како ќе се организираат другите болнички сектори

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img