25.8 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024

Папата: Безгрешна девице, денес би сакал да ви ја пренесам благодарноста на украинскиот народ

Гласот на папата почна да се тресе во моментот кога ги спомна Украинците, па мораше да паузира околу 30 секунди, бидејќи не можеше да го врати гласот. Кога продолжи да се моли, гласот му замолкна. Насобраните, меѓу кои и градоначалникот на Рим, Роберто Гуалтиери, кој беше веднаш до папата, аплаудираа кога сфатија дека папата не може да зборува и кога видоа дека плаче.

Фрањо се скрши за време на традиционалната молитва на Дева Марија во подножјето на статуата на празникот Пречиста, национален празник во Италија. „Безгрешна девице, денес би сакал да ви ја пренесам благодарноста на украинскиот народ“, рече тој пред да го совладаат емоциите и пред да  престане.

Кога се прибра, продолжи: „Наместо тоа, морам уште еднаш да ви ги пренесам молбите на децата, постарите, татковците и мајките, младите од таа маченичка земја, која толку многу страда.

Откако Русија ја нападна соседната земја во февруари, Франциск ја споменува Украина во речиси сите свои јавни обраќања и е сè покритичен кон Москва.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести