3.8 C
Skopje
недела, јануари 15, 2023

Канада побара од три кинески компании да се откажат од нивните инвестиции

Предложените измени на Законот за инвестициска Канада – ICA – вклучуваат овластувања за наметнување услови за време на ревизијата на националната безбедност на странските инвестиции и построги казни за неусогласеност, рече канадскиот министер за индустрија Франсоа-Филип Шампањ.

Шампањ, исто така, рече дека ажурираната ИЦА ќе ѝ помогне на Канада да продолжи да дејствува решително кога инвестициите ја загрозуваат нејзината национална безбедност.

Предложените измени на ICA се дизајнирани да го направат скринингот на инвестициите во националната безбедност „поефикасен и пофлексибилен“.

Минатиот месец, Канада побара од три кинески компании да се откажат од нивните инвестиции во канадски клучни минерали по ревизијата на националната безбедност.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img