5.8 C
Skopje
четврток, јануари 12, 2023

Имате проблем со несоница? ЕВЕ ТРИК КОЈ ЌЕ ВИ ПОМОГНЕ ДА ЗАСПИЕТЕ

Несоницата стана хронична болест на современиот човек. Таа е предизвикана од голем број фактори, како што се стрес но во поново време и од целодневното гледање во компјутерските екрани и смартфоните и забрзаниот начин на живот.

И додека многумина прибегнуваат кон апчиња за спиење, постои еден едноставен трик што ќе ви го олесни животот.

Несоницата често е предизвикана од студени нозе, а може да се загреат со ладни чорапи.

– Едноставно е. Несоницата може да се излечи само со пар влажни чорапи – велат Алекс Флекстејн и Роен Вајсен.

Потребно  е само пред да одите да спиете, да облечете чорапи навлажнети со ладна вода. Потоа облечете пар суви чорапи врз мокрите и завиткајте ги стапалата со крпа и легнете на креветот.

Со овој третман, студените и влажни чорапи ја стимулираат циркулацијата на крвта и ја насочуваат кон стапалата. Ова ги загрева стапалата и му помага на лицето да заспие побрзо.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img