4.8 C
Skopje
среда, јануари 25, 2023

Израелската армија изврши контратерористички активности во близина на градот Џенин

Израелската армија соопшти дека безбедносните сили извршиле контратерористички активности во близина на градот Џенин.

При едно апсење, како што се наведува, војниците биле „цел на директен оган и одговориле со борбен оган“.

Џенин и соседниот град Наблус, каде што се наоѓаат бегалските кампови, се во центарот на зголеменото насилство во последните месеци.

Според палестинското Министерство за здравство, оваа година се убиени повеќе од 210 Палестинци.

Бројот вклучува смртни случаи за време на краткиот конфликт во Газа во август, како и жртви откако армијата започна операција на Западниот Брег по серијата напади во Израел. Меѓу нив има милитанти и цивили.

Израелските власти соопштија дека во истиот период во палестинските напади во Израел и на Западниот Брег биле убиени 23 цивили и осум припадници на безбедносните служби.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img