9.8 C
Skopje
сабота, март 2, 2024

Столтенберг: Мислам дека Путин направи две големи стратешки грешки

Здраво на сите и добредојдовте на шестото издание на „The Global Boardroom“. Се чувствувам како да го кажувам ова секој пат кога одржуваме „Global Boardroom“, дека живееме во опасни времиња со повеќе кризи. Но, мислам дека светот станува уште покомплициран. Со војна, рецесија, инфлација, енергетска криза, климатска вонредна состојба. За неколку минути, ќе разговарам со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, за тоа како војната во Украина – сега во својот 10-ти месец – го наруши меѓународниот поредок. Пред две недели бев сведок од прва рака на последиците од новата фаза на војната, а тоа е војната за уништување на украинската инфраструктура. Во Киев беше темно, многу темно и студено без вода 24 часа. Но, луѓето се занимаваа со својот секојдневен живот, дури и не реагираа на сирените кои ги предупредуваа за дојдовните ракетни напади. Иако голем дел од електричната мрежа беше погодена за време на штрајковите, Украинците ги собраа парчињата и ја поправија мрежата во рок од еден ден. Украинците не изненадија со нивната издржливост и нивната способност да ја бранат својата земја и постојано не изненадуваат секој ден.

Во текот на овие настани, ќе има различни сесии за Украина. Нашиот главен коментатор за надворешни работи, Гидеон Рахман, внимателно го следи конфликтот и модерира одличен панел за геополитика. Ќе се емитува подоцна денеска. Но, ние ќе ве однесеме и надвор од Европа, ја одржуваме Глобалната сала за одбори само неколку недели откако Националниот народен конгрес во Пекинг го одобри трет мандат за претседателот Си Џинпинг и само неколку дена по невидените протести против драконските ограничувања на КОВИД. Нашиот експертски панел утре ќе анализира што може да донесе третиот мандат на Си. Геополитичките тензии се секако клучен фактор за светската економска криза. Со инфлацијата во западните економии достигнувајќи нивоа невидени со децении, иако се чини дека го достигна врвот. Мартин Волф, нашиот главен економски коментатор ќе ни каже во два посебни панели како треба да реагираат креаторите на политики во напредните и економиите во развој. Овде, во ОК, се вративме на економската разумност. Но, заедно со тоа доаѓаат и штедењето и рецесијата. Канцеларката ќе ни се придружи во петок на интервју во живо со нашиот политички уредник Џорџ Паркер. „Global Boardroom“, исто така, доаѓа само кратко време по затворањето на COP27 во Египет. Подоцна денес, ќе го разгледаме најновиот COP и ќе прашаме дали овие состаноци ја изгубиле својата цел. Климата и енергетската безбедност се големи теми на сите три дена од настанот со дискусии за даночната сметка и сметката за климата од седумстотини милијарди долари на Џо Бајден, дилемата за енергетската безбедност на Европа, транзицијата на чиста енергија во Австралија и многу повеќе. Се надевам дека ќе уживате во овој „Global Boardroom“ и ви благодарам што ни се придруживте.

Сега да започнеме Јенс Столтенберг, генерален секретар на НАТО, добредојде.

Генералниот секретар на НАТО:

Ти благодарам многу што ме имаш, Рула. Прекрасно е што те видов повторно.

Рула Калаф:

Задоволсто е што сте меѓу нас. Ќе започнам веднаш. Како што кажав во мојот вовед, бев во Киев пред неколку недели и бев навистина погодена од довербата на Украинците. Не само нивната издржливост. Но, нивната доверба. Тие сега зборуваат за победа во војната следната година и за повторно заземање на целата територија. Дури не само територијата окупирана од 24 февруари. Па да ве прашам: Дали мислите дека следната година ќе видиме враќање на линиите барем од 24 февруари?

Генералниот секретар на НАТО:

Пред сè, треба да разбереме дека војните е навистина тешко да се предвидат. НАТО беше многу прецизен во предвидувањето на инвазијата. Ние всушност откривме, споделивме интелигенција пред повеќе од една година, минатата есен. Многу месеци пред инвазијата, велејќи дека точно ќе се случи. Дека Русија планирала, подготвувала целосна инвазија на Украина. Така, кога се случи инвазијата, бевме добро подготвени, ги активиравме нашите одбранбени планови и распоредивме уште десетици илјади војници во источниот дел на Алијансата. И почнавме да даваме уште поголема поддршка за Украина. Она што сега го гледаме е дека Русија всушност се обидува да има некакво „замрзнување“ на оваа војна барем за краток временски период додека не можат да се прегрупираат, поправат, закрепнат. А потоа обидете се да започнете поголема офанзива следната пролет. Значи она што го правиме, ја поддржуваме Украина во нивното право за самоодбрана. Украина ја брани сопствената земја, а сојузниците и партнерите на НАТО даваат невидена поддршка на тие напори на Украинците.

Рула Калаф:

Ова „замрзнување“ е она за што најмногу ги загрижува Украинците. Затоа што мислат дека она што на крајот ќе се случи, колку подолго трае ова замрзнување, толку повеќе ќе има замор на Запад. Дали се грижите и за тоа?

Генералниот секретар на НАТО:

Мислам дека треба да разбереме дека претседателот Путин направи две големи стратешки грешки кога реши да ја нападне Украина. Првата беше тотално потценување на Украинците, храброста и храброста на украинските вооружени сили, украинскиот народ и исто така украинското политичко раководство со претседателот Зеленски. Но, тој, исто така, ја потцени силата на НАТО сојузниците и партнерите во нашата посветеност да застанеме покрај Украина, да ја поддржиме Украина.

Сојузниците на НАТО ја поддржуваа Украина многу години, особено од 2014 година. Особено сојузниците како САД, Канада, Обединетото Кралство, ги обучуваа украинските вооружени сили, така што тие беа многу поголеми, многу посилни, многу подобро опремени сега, во февруари 2022 година, отколку кога Русија првпат изврши инвазија во 2014 година. Значи она што го демонстриравме низ годините, а особено по инвазијата, е дека сојузниците се подготвени да ја поддржат Украина, бидејќи сфаќаат дека ако Путин победи, тоа ќе биде трагедија за Украинците, но исто така ќе биде исклучително сериозно за сите нас. Тоа ќе ги направи сојузниците на НАТО поранливи, а светот поопасен и затоа не можеме да дозволиме претседателот Путин да победи.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести