5.8 C
Skopje
четврток, јануари 12, 2023

Кличко: Киев може да го загуби снабдувањето со струја, вода и греење

Тој додаде дека засега нема потреба од евакуација на населението, туку граѓаните треба да се подготват за тоа сценарио, пишува Sky News.

„Киев може да го загуби снабдувањето со струја, вода и греење. Може да се случи апокалипса како во холивудските филмови, така што граѓаните нема да можат да останат во своите домови поради ниските температури“, рече Кличко, додавајќи дека властите се обидуваат да спречат да се случи тоа сценарио. .

Киев нема доволно загреани засолништа за да ги смести своите 3,6 милиони жители во случај на целосно затемнување.

„Во моментов имаме подготвено речиси 500 автономни засолништа со греење, но ова не е ништо за град од три милиони жители, доколку се уште има прекини на струја, ќе бидеме принудени да ја исцедиме водата од зградите бидејќи во спротивно, поради ниската температури, може да замрзне во цевките и да ја оштети целата водоводна мрежа“, изјавил Кличко.

Градоначалникот на Киев ги повика жителите да подготват залихи со храна и вода за итни случаи, како и да имаат подготвена облека и документи за брзо заминување доколку снема греење.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img