5.8 C
Skopje
недела, јануари 15, 2023

ЕСМ произведе 12.634 MWh електрична енергија, со сопствено производство целосно е задоволена потрошувачката на домаќинствата и малите потрошувачи

АД ЕСМ на 07.12.2022 година произведe 12.634 MWh електрична енергија и со своето производство целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи.

Во Термоелектраните произведени се 11.410 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 1.224 MWh.  

Во изминатото деноноќие преку ЕСМ Продажба набавени се 5.964  MWh електрична енергија, наменета за дополнителни снабдувања по владини одлуки за потребите на Електродистибуција, МЕПСО, капацитети од прехранбената индустрија, училишта, јавни претпријатија и други објекти од виталната инфраструктура во државата.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 06.12.2022 година.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img