4.8 C
Skopje
вторник, јануари 17, 2023

Нови исклучувања на струјата во Украина по новите руски напади

Украинскиот енергетски оператор „Укренерго” денеска соопшти дека низ земјата ќе бидат воведени вонредни исклучувања од системот за снабдување со електрична енергија, последица на најновите руски напади врз електричната инфраструктура.

„Како последица на ракетирањата, за да се одржи баланс меѓу производството и потрошувачката на струја, се воведува вонреден режим на исклучувања од системот во сите региони на Украина. Приоритет во снабдувањето со струја ќе бидат критичните инфраструктурни објекти”, се посочува во соопштението од „Укренерго” објавено преку Телеграм.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img