-3.2 C
Skopje
среда, јануари 11, 2023

Рама: Учеството на самитот е единствениот пат што го има Вучиќ

Претходно претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека нема да учествува на Самитот што на 6 декември ќе се одржи во Тирана.

„Учеството на самитот е единствениот пат што го има Вучиќ, бидејќи во спротивно тоа би било катастрофално за него и за Србија“, изјави Рама.

Вучиќ претходно најави дека никој од Србија нема да присуствува на состанокот поради одлуката на косовскиот премиер Албин Курти да го назначи Ненад Рашиќ за министер за заедници и враќање во Косово и поради реакцијата на ЕУ на таа одлука, која Белград ја оцени како блага.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img