13.8 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024

Изминатото деноноќие произведени 14.032 MWh и целосно задоволени потребите од електрична енергија на домаќинствата и малите потрошувачи

АД ЕСМ на 04.12.2022 година произведе 14.032 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи.

Во Термоелектраните произведени се 9.470 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 4.562 MWh.  

Во изминатото деноноќие преку ЕСМ Продажба набавени се 3.940 MWh електрична енергија. Тоа е електрична енергија наменета за болници, градинки, училишта, јавни претпријатија, капацитети од прехранбената индустрија и објекти од виталната инфраструктура во државата.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 04.12.2022 година.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести