3.8 C
Skopje
четврток, јануари 26, 2023

Фон дер Лајен: Оваа земја знае што значи да се бориш за правото да постоиш

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, го спореди британското владеење во Ирска со руската инвазија на Украина, пишува Daily Mail. Таа ова го рече во обраќањето на седницата на ирскиот парламент во Даблин по повод одбележувањето 50 години од членството на Ирска во Европската унија.

– Би сакал да се фокусирам на пет ирски доблести кои ќе и помогнат на нашата Унија да се соочи со заедничките предизвици што претстојат. Прво, ирската страст за слобода. Оваа земја знае што значи да се бориш за правото да постоиш – рече Лајен. Со ова првиот човек на ЕК ризикуваше дипломатски скандал со Велика Британија.

– Денес уште една европска нација се бори за независност. Се разбира, Ирска е далеку од линијата на фронтот во Украина, но вие подобро од повеќето разбирате зошто оваа војна е толку важна за сите нас. Исто како и нашите пријатели во Источна Европа, знаете дека во Украина е во прашање повеќе од иднината на една земја – заклучи таа. Нејзините коментари се заканија да ги влошат односите со Лондон во услови на нови разговори за трговските аранжмани на Северна Ирска по Брегзит.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img