29.8 C
Skopje
петок, септември 22, 2023

Еве кои се најскапите градови во светот

Њујорк првпат е на врвот на листата, додека Сингапур е на првото место по осми пат во последните 10 години.

Израелскиот Тел Авив, кој во 2021 година беше прогласен за најскап град во светот, годинава е на третото место. Освен Њујорк, на листата на десет најскапи градови напредуваа и Лос Анџелес и Сан Франциско.

Сите 22 американски градови опфатени со истражувањето се искачија на рангирањето поради брзиот раст на цените и силниот долар. Шест од нив – Атланта, Шарлот, Индијанаполис, Сан Диего, Портланд и Бостон – беа меѓу 10-те градови кои покажаа најголем скок на ранг-листата.

Најмногу раст на рангирањето забележаа руските градови Москва и Санкт Петербург, кои скокнаа за 88, односно 70 места.

Повеќето европски градови паднаа во рангирањето. Сирискиот главен град Дамаск и либискиот Триполи остануваат најевтините градови. Истражувањето оваа година беше спроведено од 16 август до 16 септември во 172 поголеми градови во светот.

„Војната во Украина, санкциите на Западот против Русија и политиката на Кина за нулта ковид предизвикаа проблеми во синџирот на снабдување кои, во комбинација со зголемувањето на каматните стапки и флуктуациите на девизниот курс, резултираа со криза на трошоците за живот ширум светот“. рече Упасана Дут, шеф на одделот на EIU кој се занимава со трошоците за живот.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img