19.8 C
Skopje
четврток, септември 7, 2023

Јапонија планира да одвои за одбрана меѓу 295 и 333 милијарди долари

Тоа претставува големо зголемување во однос на актуелниот петгодишен одбранбен план, што предвидуваше 27,5 трилиони јени (202 милијарди долари) трошоци за одбраната.

Премиерот Фумио Кишида претходно оваа седмица побара од министрите во неговиот кабинет да подготват план за зголемување на воените трошоци од сегашните еден на два проценти од Бруто домашниот производ во рок од пет години, како мерка за справување со растечките закани од Северна Кореја и Кина. 

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img