7.8 C
Skopje
четврток, февруари 22, 2024

Столтенберг: Руската нелегална војна во Украина продолжува да сее смрт и страдање секој ден

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Северноатлантската алијанса нема да биде вовлечена во војната на Путин.

„Руската нелегална војна во Украина продолжува да сее смрт и страдање секој ден. Како што зимата се засилува, Русија ја бомбардира енергетската инфраструктура на Украина. Тие се обидуваат да ги замрзнат и изгладнуваат Украинците. Путин ја користи зимата како оружје. Не смееме да му дозволиме да победи. а НАТО нема да биде дел од конфликтот.Нема да бидеме вовлечени во војната на Путин“, изјави Столтенберг, објавено е на веб страната на НАТО.

Тој додаде дека ако Путин победи, тоа само ќе ги зајакне авторитарните лидери да користат сила за да ги постигнат своите цели.

„Тоа би го направило светот поопасно место, а сите нас многу поранливи. Затоа задачата на НАТО е да ја поддржи Украина и да спречи ширење на војната понатаму. Ова го правиме со испраќање јасна порака до Москва дека ќе ја браниме секој од нашите сојузници. Затоа го зголемивме нашето присуство во источниот огранок на Алијансата“, рече Столтенберг.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести