20.8 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Се чини дека на руската армија и треба одмор на фронтот во Украина

Се чини дека на руската армија и треба одмор на фронтот во Украина. Ова и дава шанса на украинската армија да напредува. Но, за тоа на Киев му треба повеќе муниција.

Земјата влажна од дожд, траги на тркала полни со вода, кал. Ваквите слики најчесто доаѓаат од фронтовите, откако украинската армија повторно го освои Херсон во првата половина на ноември, пишува Дојче веле.

Во исто време, како што вели градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, Русија ги бомбардира луѓето во „најлошата зима од Втората светска војна“. Струја има само по неколку часа и таква е ситуацијата на речиси целата територија на Украина.

Властите во Киев се обидуваат да им помогнат на луѓето со организирање шатори за греење и добивање генератори на електрична енергија. Русија „веќе многу сериозно ја уништи инфраструктурата и таа нема брзо да се поправи“, изјави за ДВ Нико Ланге, експерт за Украина и Русија на Минхенската безбедносна конференција.

Резервните делови за уништените трафостаници и друга енергетска инфраструктура се испорачуваат во Украина, но за замена на „некои трансформатори или одредени резервни делови“ е потребно многу време, објаснува Ланге.

Европската унија мора да се подготви за бегалците од Украина кои бегаат од студот. „Не треба да започнеме (со подготовки) додека не видиме слики од замрзнати луѓе од Украина“, вели Ланге.

Друг бран бегалци е дел од пресметките на Путин, според Маргарет Клајн од берлинската Фондација за наука и политика (СВП), која ја советува германската влада. Додека подготвеноста за прифаќање нови бегалци во некои земји од ЕУ опаѓа, Кремљ, вели тој, се обидува да избрка клин на раздор меѓу земјите на ЕУ.

Бомбардирањето на Украина очигледно има друга цел: на руската војска итно и е потребен одмор, според Клајн. Имаат големи материјални и човечки загуби.“ Очигледно е дека не им помагаат многу војниците кои беа мобилизирани дури есента. „За да се зголеми борбената ефикасност на вооружените сили, не е доволно брзо испраќање на фронтот слабо обучени и слабо опремени резервисти.

Се чини дека оваа зима најважната стратешка цел на украинските вооружени сили е да не ѝ дадат време на руската војска да ја зголеми својата ефикасност. И додека хуманитарната катастрофа им се приближува на цивилите со доаѓањето на зимата, температурите под нулата би можеле да ѝ обезбедат на Украина воена предност.

Чекајќи ја замрзнатата земја

На истокот од земјата, каде што руската армија зазеде големи делови од регионот Луганск, украинските вооружени сили „зависат од замрзнатото тло“, вели украинскиот експерт Нико Ланге. Особено во североисточниот дел на земјата, армијата има „голем број возила на тркала“. За да може украинската армија да „игра на своите сили – мобилност“, и треба замрзнато тло.

И навистина, ако се верува на временската прогноза, деновиве ќе има мраз на североистокот на Украина. „Штом земјата замрзне, мислам дека ќе има поголем потенцијал од украинската страна“, очекува Ланге. „Се чини дека се чека.

Проблемот со кој се соочува украинската армија треба да се реши за само неколку недели: интензивната употреба на западните артилериски системи доведува до нивно големо абење. Центар за поправка на оружје како што е германскиот Panzer-Howitzer 2000 би требало да биде подготвен за работа „до средината на декември“ во Словачка на границата со Украина, најави германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт за Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Германската индустрија сега е зафатена со изградба на сервисен центар“, рече Ламбрехт.

„За тоа е обезбеден голем пакет со околу 14.000 резервни делови.

Без муниција

„Украина сака да го искористи овој момент. Нејзината армија покажа дека може многу паметно да ги искористи слабостите на руската страна“, вели берлинската аналитичарка Маргарет Клајн. Сепак, на украинската армија и недостасува муниција, предупредува Нико Ланге од Минхен. Конференција за безбедност.„Украина, на пример, троши ракети за системи за противвоздушна одбрана многу побрзо отколку што се произведуваат.“ Ова важи и за едноставната артилериска муниција, која Русија ја има во неограничени количини.

Војната во Украина сега се претвора во трка по муниција. Путин, вели Ланге, проценува дека украинските системи за противвоздушна одбрана ќе останат без муниција. Во исто време, 50-те земји кои ја поддржуваат украинската Контакт група, предводена од САД, снабдуваат дополнителни противвоздушни системи. „Провоздушната одбрана на Украина се подобрува“, смета Ланге. Русија реагира на ова и затоа лансира уште повеќе ракети со среден дострел, како и беспилотни летала во нејзината воздушна војна против цивилната инфраструктура.

Зимската фаза на руската војна против Украина е како влечење војна. Исходот очигледно зависи од тоа дали Киев ќе може, со помош на Западот, да ги ублажи хуманитарните потреби, дали украинската противвоздушна одбрана дополнително ќе се зајакне и дали украинската армија ќе може да ги попречи единиците на Кремљ на замрзнатата земја долж линијата на фронтот.

Со оглед на страдањата на луѓето, германските експерти не гледаат шанса за брз мир. Напротив: „Не гледам подготвеност на руската страна сериозно да преговара во овој момент“, вели Маргарет Клајн, од Берлинската фондација за наука и политика.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img