15.8 C
Skopje
четврток, септември 21, 2023

Еве колку пати е нормално да одите во тоалет

Со новото темпо на време се повеќе луѓе се јавуваат со проблеми со редовното одење во тоалет. Од друга страна има такви кои немаат проблеми, на кои сите им се чудат, а многу им љубоморат.

Но колку е важно одењето во тоалет и колку пати во текот на еден ден се смета за нормално.

Редовната хидратација е основниот постулат на здравиот живот, но и редовното празнење на течности што сме ги внеле.

На прашањето колку пати на ден е пожелно да се оди во тоалет, научниците одговорија – треба да уринирате шест до седум пати за 24 часа.

Секако, ако малку по малку чувствувате притисок во мочниот меур и мора да вршите нужда, почесто од 10 пати на ден, треба да се консултирате со лекар.

Значи, ако пиете околу два литра течност дневно, како што е препорачано, обидете се да одите во тоалет на секои два до четири часа за да го одржувате вашиот уринарен тракт здрав.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img