12.8 C
Skopje
четврток, јануари 19, 2023

Фон дер Лајен: Ги блокиравме резервите на Централната банка на Русија во износ од 300 милијарди евра

Ова го потврди претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

„Ги блокиравме резервите на Централната банка на Русија во износ од 300 милијарди евра, исто како и 19 милијарди евра на руските олигарси“, рече Фон дер Лајен, додавајќи дека ЕУ планира тие пари да ги инвестира на краток рок, при што профитот на крајот оди за Украина како компензација за огромната штета предизвикана од руската инвазија.

„Работиме на меѓународен договор со партнерите за да го овозможиме тоа. Заедно можеме да најдеме правни начини за спроведување на тој план“, рече таа.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img