19.8 C
Skopje
четврток, септември 7, 2023

Си: Кина е подготвена да работи со Русија за да воспостави уште посилно енергетско партнерство

 Кина е подготвена да работи со Русија за да воспостави уште посилно енергетско партнерство и да го промовира развојот на чиста и зелена енергија и заеднички да ја одржува меѓународната енергетска безбедност и стабилноста на индустриските синџири, наведе Си.

Тој, според кинеските медиуми, посочи и дека Кина и Русија ја „зајакнале комуникацијата и координацијата“ и „демонстрирале силната отпорност на кинеско-руската енергетска соработка и широкиот обем на сеопфатно кинеско-руско координативно партнерство за новата ера“.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img