28.8 C
Skopje
недела, април 14, 2024

Кличко: Не можеме да дозволиме Путин да ни го украде Божиќ

Киев планира да постави новогодишни елки, без светилки, низ оштетениот град и покрај руските напади врз инфраструктурата на главниот град.

„Никој нема да ги откаже Новата година и Божиќ, треба да има атмосфера на добредојде во градот“, изјави градоначалникот на Киев Виталиј Кличко во интервју за новинската агенција РБЦ-Украина.

„Не можеме да дозволиме Путин да ни го украде Божиќ“, рече Кличко.

Сергеј Коваленко, главниот извршен директор на компанијата ЈАСНО, која го снабдува Киев со електрична енергија, на Фејсбук објави дека елките ќе останат без осветлување поради заштедата на струја.

Тие ќе бидат енергично најодговорните новогодишни и новогодишни елки, но сепак за сите нас“, напиша Коваленко.

Кличко изјави дека нема да има масовни собири или концерти – вообичаено за новогодишната ноќ.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести