9.8 C
Skopje
сабота, март 2, 2024

Ватикан понуди да организира преговори меѓу Украина и Русија на своја територија

Ватикан понуди да организира преговори меѓу Украина и Русија на своја територија, изјави за „Медиасет“ надбискупот Пол Ричард Галагер, шеф на одделот за надворешна политика на Католичката црква.

Тој истакна дека Ватикан и Папата секогаш биле отворени за преговори од почетокот на конфликтот, но дека „се уште не е добиен конкретен одговор“, објави украински „Главком“.

Галагер објасни дека понудата останува валидна.

„Сметаме дека е соодветно и неопходно да го понудиме и обезбедиме ова место (за преговори). Светиот Отец би имал многу позитивно гледање на ситуацијата доколку двете страни се согласат на преговори, со добри намери и во духот на барање мир и дијалог“, најави ватиканскиот надбискуп.

Ле Поинт, француски магазин, откри кон крајот на октомври дека папата Франциско бил повикан од францускиот претседател Емануел Макрон да му телефонира на американскиот претседател Џо Бајден и рускиот претседател Владимир Путин за да разговараат за војната во Украина.

Според извештаите, Макрон ја споменал и неопходноста од учество на САД во преговорите за да се придвижи по процесот на решавање.

Според извор од Ватикан, Светата столица била подготвена да ги преземе сите неопходни чекори за да се стави крај на војната во Украина, додавајќи дека Ватикан нема да отстапи доколку двете страни побараат посредување.

Како одговор на изјавата на Ватикан, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека Русија е отворена за дијалог со Украина, но таа „кодификуваше непродолжување на преговорите“.

Руското раководство, вклучително и Путин, е подготвено за разговори за Украина

-Русија секогаш ќе биде отворена за слушање решенија кои би помогнале да се смири ситуацијата, изјави Сергеј Лавров.

Во интервјуто за документарниот филм „Свет на работ: Лекции од кубанската ракетна криза“, кој беше емитуван на 30 октомври преку Канал 1, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека руското раководство, вклучително и претседателот Владимир Путин, се уште е подготвено за дискусии за Украина.

„Подготвеноста на Русија, вклучително и нејзиниот претседател, да преговара [за Украина], таа останува непроменета. Ние секогаш ќе бидеме подготвени да слушаме какви предлози имаат нашите западни партнери за деескалација на тензиите, па ако ни се пристапи со некои реални предлози врз основа на принципите на еднаквост и почитување меѓусебните интереси, насочени кон изнаоѓање компромиси и балансирање на интересите на сите земји, се разбира, ќе реагираме, како што секогаш имавме во минатото“, рече Лавров.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести