19.8 C
Skopje
сабота, јуни 8, 2024

Македонскиот автомобилист Давидовски овој викенд настапува на финалниот гран при викенд од WTCR, кој се одржува на патеката во Џеда, Саудиска Арабија

Македонскиот автомобилист Виктор Давидовски овој викенд настапува на финалниот гран при викенд од WTCR, кој се одржува на патеката во Џеда, Саудиска Арабија.
Во саботните квалификации тој успеа да оствари пласман во втората квалификациска сесија, а во неа го зазема 9.место со време кое беше за нешто повеќе од половина секунда побавно од она на провизорната пол позиција во тој момент.
Согласно правилата, тој во првата трка ќе стартува од 9. место, додека во втората трка кога првите 10 возачи ги ротираат стартните позиции, ќе се најде на 2. место од првиот ред.
Давидовски настапува за тимот „Comtoyou“, а неговиот тимски колеги Натаниел Бертон ја има пол позицијата во првата трка. 
Шампионот на ТЦР Европа, Франко Џиролами, кој исто како Давидовски настапува со „вајлд карта“, ќе стартува од шестото место, откако задоцни нецели три десетинки во својот најбрз круг.
Трките во Џеда ќе се емитуваат директно на програмата на „Еуроспорт“, а во Македонија како снимка ќе ги емитува „Телевизија 24“.
Во прилог доставуваме сумарен преглед на времињата од квалификациите, како и фотографија од Давидовски во Саудиска Арабија, која смее да се презема за новинарско користење.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести