27.8 C
Skopje
вторник, јуни 4, 2024

Илон Маск ќе го поддржи републиканецот Рон де Сантис, на претседателските избори во 2024 година

Илон Маск изјави дека ќе го поддржи гувернерот на Флорида, републиканецот Рон де Сантис, на претседателските избори во 2024 година, доколку сака да се кандидира.

Де Сантис на почетокот на месецов го победи демократот Чарли Крист за повеќе од 20 отсто во трката за гувернер на Флорида, па остана на функцијата прв човек на оваа американска држава, додека Ројтерс оценува дека станал ѕвезда во подем меѓу републиканците.

Политичките експерти високо го оценија Де Сантис, кој се сметаше за потенцијален предизвикувач на Доналд Трамп во партијата, кога станува збор за кандидатурата на Републиканската партија за претседателските избори во 2024 година.

„Мојата желба за претседателските избори во 2024 година е кандидатот да биде разумен и центрист во исто време. Се надевав дека тоа може да биде некој од администрацијата на Бајден, но досега бев разочаран“, рече Маск. изјави на Твитер.

На прашањето дали ќе го поддржи Де Сантис во 2024 година, Маск одговори потврдно.

„За потсетување, јас бев голем поддржувач на претседателството Обама-Бајден и (неволно) гласав за Бајден пред Трамп“, додаде новиот сопственик на Твитер.

Запрашан да ја коментира поддршката на Маск, Де Сантис се насмеа.

„Ја поздравувам поддршката на Афроамериканците, што друго да кажам“, рече Де Сантис, алудирајќи дека Маск, кој е белец, но пораснал во Јужна Африка.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести