4.8 C
Skopje
понеделник, јануари 16, 2023

Адидас започна истрага за наводите за несоодветно однесување против Кање Вест

Адидас започна истрага за наводите за несоодветно однесување против Је, раперот порано познат како Кање Вест, објави германскиот спортски бренд во четвртокот, а пренесува NBC News.

Адидас, која беше една од неколкуте компании кои ги прекинаа врските со раперот откако уметникот даде серија антисемитски коментари, рече дека покренала истрага откако го разгледала анонимното писмо во кое се наведени наводите против него.

– Засега не е јасно дали се точни обвинувањата изнесени во анонимното писмо. Сепак, ние ги сфаќаме овие наводи многу сериозно и ја донесовме одлука веднаш да започнеме независна истрага за ова прашање за да ги решиме наводите, соопшти компанијата.

Објавата дојде откако списанието Ролинг Стоун ги детализираше наводите за несоодветното однесување на раперот кон членовите на персоналот и потенцијалните работници, вклучително и наводите дека на работниците им покажувал голи фотографии од поранешната сопруга Ким Кардашијан.

Списанието објави дека голем број поранешни вработени испратиле анонимно писмо до Адидас во кое се наведува дека вишите директори на компанијата „замижале“ пред однесувањето на Вест. NBC News немаше пристап до документот.

Во својата изјава, Адидас, исто така, ја наведе одлуката минатиот месец да го прекине партнерството со Вест по неговите антисемитски забелешки.

– Адидас не толерира говор на омраза и навредливо однесување, затоа го раскина партнерството со раперот. Бевме и продолжуваме да бидеме активно вклучени во дискусиите со нашите вработени за настаните што доведоа до нашата одлука да го прекинеме партнерството. Ја имаат нашата целосна поддршка и додека работиме на деталите за раскинувањето, наведуваат тие.

И Баленсијага ја прекина и соработката со Вест.

Документите, неодамна прегледани од NBC News, покажаа дека Је, исто така, платил порамнување на поранешен вработен кој тврдел дека користел антисемитски јазик на работното место. Во меѓувреме, неколку луѓе кои работеле со раперот или биле сведоци на неговото професионално опкружување во изминатите пет години, рекле дека го слушнале како го фали Адолф Хитлер или спомнува теории на заговор за Евреите.

За потсетување, Кање Вест го обвини Адидас дека го украл неговиот дизајн.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img