5.8 C
Skopje
петок, јануари 13, 2023

Францускиот финансиски обвинител започна истрага за финансирање на кампањата на Макрон

Францускиот финансиски обвинител започна истрага за да ги испита сомневањата за наводно незаконско финансирање на кампањата на францускиот претседател Емануел Макрон во 2017 година и врски со американската консултантска група Мекинзи, објави денеска весникот „Le Parisien“.

Обвинителите потврдија дека ја прошириле постоечката истрага за наводната даночна измама на Мекинзи за да ја разгледаат улогата на консултантската група во претседателските кампањи. Обвинителството наведува дека истрагата не е насочена против Макрон, а кабинетот на Макрон одби да ја коментира изјавата на обвинителот. Опозицијата претходно ја обвини владата на Макрон дека троши премногу пари за финансирање меѓународни консултантски компании кои плаќаат малку или никаков данок во Франција.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img