9.8 C
Skopje
сабота, март 2, 2024

Меркел: За Путин е важна само моќта

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел изјави дека сакала да организира европски преговори со Владимир Путин една година пред неговата инвазија на Украина, но дека на крајот се откажала бидејќи не гледала можност да влијае врз рускиот лидер на крајот на нејзиниот мандат.

Меркел во интервју објавено за „Шпигел“ изјави дека таа и францускиот претседател Емануел Макрон планирале да организираат разговори со Путин за време на минатото лето, додека таа беше канцелар на Германија.

 Зборувајќи за прошталната посета на Москва во август 2021 година, Меркел, која течно зборува руски, рече: „Чувството беше јасно: во однос на политиката на моќ, за Путин е важна само моќта.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести