0.8 C
Skopje
недела, ноември 27, 2022

Германија: Нема показатели кои зборуваат против економските односи со Кина

Економијата на земјата нема да ги напушти трговските односи со Кина, но кинеските инвестиции во критичните сектори мора внимателно да се испитаат.

Ова го изјави германскиот министер за економски прашања Роберт Хабек.

„Нема показатели кои зборуваат против економските односи со Кина… но сè вели дека не треба да ги затвораме очите и да се надеваме дека ситуацијата нема да стане тешка“, рече Хабек на конференцијата организирана од весникот „Зидојчејтунг“ во Берлин. Ројтерс.

Коментарите на министерот дојдоа откако претставниците на германската индустрија критички реагираа на „протечениот“ нацрт на новата берлинска стратегија за Кина и повикаа на поголема политичка поддршка во диверзификацијата на трговијата и обезбедувањето клучни суровини.

Протечениот нацрт на германската влада за стратегијата за Кина бара поголема политичка поддршка во диверзификацијата на трговијата и обезбедувањето клучни суровини.

Според извештаите за протечениот нацрт, Министерството за надворешни работи повикува на посилни врски со другите економии и поголема контрола на германската трговија со Кина, вклучувајќи ги таканаречените стрес тестови за материјална зависност.

Новинската агенција Ројтерс цитираше претставник на бизнисот кој рече дека тонот на документот ризикува да ги наруши односите на германските индустрии со Пекинг.

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок на економскиот настан во вторникот рече дека Германија не може „да се одвои од Кина, ниту пак можеме целосно без кинескиот пазар“, објави ДВ.

Во вторникот, кинеското Министерство за надворешни работи ја предупреди Германија во соопштението дека поставувањето протекционистички бариери може да ги дестабилизира синџирите на снабдување, додавајќи дека „политизирањето на нормалната економска трговија… е спротивно на принципите на пазарната економија“.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img