10.8 C
Skopje
четврток, мај 23, 2024

Вучиќ: Ние не сме заинтересирани за взаемно признавање со Приштина

Српскиот претседател Александар Вучиќ се обрати до јавноста во врска со договорот меѓу Белград и Приштина за регистарски таблички.

„Не донесоа резолуција, донесоа препораки. Препораките на Европскиот парламент велат дека мора да ја признаеме независноста на Косово, но тие тоа го криеја. Од нас бараат взаемно признавање“, рече Вучиќ.

„Дури и да воведеме санкции кон Русија, тие ќе рекоа дека е убаво што направи, но утре ќе излезеа со нова резолуција. Јас сум доволно искусен, јас сум политички ветеран. Синоќа разговарав со Брисел 50 пати. Не бев особено вознемирен од нивните препораки“, изјави Вучиќ.

„Ние не сме заинтересирани за взаемно признавање со Приштина“, рече Вучиќ.

Вучиќ изјави дека со Додик и Цвијановиќ разговарале за обврските што ги очекуваат во наредниот период.

„Се сретнав со г-ѓа Цвијановиќ и со претседателот Додик за ситуацијата на Косово и Метохија. Разговаравме и за многу важни проекти. Оваа недела ќе се формира заеднички тим, ќе вложиме многу пари во изградбата на меморијалниот комплекс во Доња Градина“, изјави Вучиќ.

Вучиќ им честиташе на Цвијановиќ и Додик за успехот и изјави дека во Србија секогаш ќе имаат некој на кој ќе можат да се потпрат и да му веруваат.

Сакам да им се заблагодарам и на народот на Република Српска бидејќи тие секогаш се со Србија и се грижат за нас“, рече Вучиќ.

Цвијановиќ истакна дека на новите позиции ги очекуваат големи предизвици. Претседавачот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Жељка Цвијановиќ, се заблагодари на Србија што сака да учествува во инфраструктурни проекти, како што е аеродромот во Требиње.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести