21.8 C
Skopje
понеделник, септември 11, 2023

Џонсон: Оваа работа беше огромен шок…

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон тврди дека Франција ги „негирала“ изгледите за руска инвазија на Украина и ја обвини германската влада дека првично фаворизирала брз украински воен пораз наместо долгиот конфликт.

Џонсон во понеделникот за Си-Ен-Ен Португалија, изјави дека ставовите на западните нации многу варирале пред Москва да ја започне својата инвазија на Украина на 24 февруари, издвојувајќи три водечки земји од ЕУ во коментарите кои веројатно нема да бидат добредојдени во европските метрополи.

Според него ако земјите на ЕУ подоцна застанале зад Украина и сега даваат цврста поддршка, тоа не било универзално случај во периодот пред руската инвазија.

„Оваа работа беше огромен шок… можевме да видиме како тактички групи на руски баталјони се собираат, но различни земји имаа многу различни перспективи“, изјави Џонсон за Ричард Квест на Си-Ен-Ен во Португалија.

„Германскиот став беше во една фаза дека ако тоа се случи, што ќе биде катастрофа, тогаш ќе биде подобро целата работа да заврши брзо и Украина да се предаде“, тврди Џонсон, наведувајќи зад тој пристап имале „секакви здрави економски причини“.

„Не можев да го поддржам тоа, мислев дека тоа е катастрофален начин на гледање. Но, можам да разберам зошто мислеа и се чувствуваа како што правеа“, продолжи Џонсон. Германија брзо се обидува да ја намали зависноста од руската енергија по инвазијата на Москва.

„Без сомнеж Французите негираа до последен момент“, рече Џонсон.

Според него Францускиот претседател Емануел Макрон ги предводел напорите на Европа да го одврати Владимир Путин од инвазијата на Украина, посетувајќи го во Кремљ само неколку недели пред рускиот лидер да им нареди на своите војници да влезат во земјата.

„Во март, на началникот на француското воено разузнавање, генерал Ерик Видо, му беше кажано да се повлече од функцијата делумно затоа што „не ја предвидел“ руската инвазија на Украина“.

Џонсон, исто така, го критикуваше првичниот одговор на Италија на заканата од инвазија. Тој изјави дека нејзината влада – во тоа време предводена од Марио Драги – „во една фаза едноставно велела дека нема да можат да ја поддржат позицијата што ја заземавме“, со оглед на нивното „масивно“ потпирање на руските јаглеводороди.

Од Си-Ен-Ен побарале одговори од француската и германската влада. Канцеларијата на Драги одбила да коментира.

„Многу набљудувачи првично веруваа дека руската инвазија на Украина ќе биде завршена за неколку недели или денови, но силите на Киев наместо тоа го одбија првичниот налет на Москва кон главниот град и неодамна спроведоа успешни контраофанзиви за да ја вратат земјата на истокот и југот на земјата“, рече тој.

Џонсон рече дека штом Русија ја започнала својата инвазија во февруари, ставовите низ Европа брзо се промениле.

„Она што се случи беше дека сите – Германци, Французи, Италијанци, сите (американскиот претседател) Џо Бајден – видоа дека едноставно нема опција. Затоа што не можевте да преговарате со овој човек (Путин). Тоа е клучната точка“, рече екс-премиерот, додавајќи дека „ЕУ направи брилијантно“ во своето противење на Русија од тоа време.

„По сите мои вознемирености… му оддавам почит на начинот на кој постапи ЕУ. Тие се обединија. Санкциите беа тешки“, продолжи Џонсон.

Џонсон изјави за Си-Ен-Ен дека Зеленски е „апсолутно извонреден“ во неговото раководство. „Тој е многу храбар човек. Мислам дека историјата на овој конфликт ќе беше сосема, сосема поинаква ако тој не беше таму“.

Тој додаде дека „ако Украина избере да биде членка на ЕУ, тие треба да се насочат кон тоа. и мислам дека тоа би било добро за Украина“, помагајќи ѝ да постигне политички и економски реформи. Киев поднесе барање за приклучување кон блокот претходно оваа година.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img