25.8 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024

Косово и Србија се договорија за мерките за да се избегне понатамошна ескалација

Со задоволство можам да објавам дека главните преговарачи на Косово и Србија под олеснување на ЕУ се договорија за мерките за да се избегне понатамошна ескалација и целосно да се концентрираат на предлогот за нормализација на нивните односи.

Србија ќе престане да издава регистерски таблички со деноминации на косовските градови и Косово ќе престане со понатамошните активности поврзани со пререгистрацијата на возилата.

Ќе ги поканам партиите во наредните денови да разговараат за следните чекори. Му благодарам на ЕУ специјалниот прставник Мирослав Лајчак и другите за напорната работа, напиша предмалку на Твитер Јосеп Борел, високт претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на ЕК

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести