-1.2 C
Skopje
сабота, ноември 26, 2022

Кличко: Мораме да се подготвиме за најлошото сценарио

Тој им порача на жителите да бидат подготвени за „најлошото сценарио“, кое вклучува продолжени прекини на струја и ниски температури.

„Мораме да се подготвиме за најлошото сценарио. Зборувам за долгорочни прекини на струја и ниски температури. Во тој случај, делови од градот ќе мора да се евакуираат. Не сакаме тоа да се случи“, рече Кличко во интервју за Билд.

Тој го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека се обидува да ги избрка луѓето од градот со наредба на војската да ја бомбардира цивилната инфраструктура: „Путин сака да ги тероризира луѓето, сака тие да смрзнуваат без светлина. Но, тоа нема да се случи. Мој впечаток е дека луѓето ќе се налутат и ќе станат уште порешителни. Нема да умреме или бегаме како што сака Путин“.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img