-0.2 C
Skopje
сабота, ноември 26, 2022

Кина го повика НАТО да не излегува од своите географски параметри

КИНА денеска го повика НАТО да не „излегува од своите географски параметри“, додавајќи дека Северноатлантската алијанса „се проширува од крајот на Студената војна“.

„Како регионална организација, НАТО треба да остане во рамките на своите географски параметри и не треба да се обидува да наметнува правила што му одговараат или да се обидува да се прошири или дури и да премине одредени граници“, изјави денеска на прес-конференција Жао Лиџијан, портпарол на кинеското Министерство за надворешни работи во Пекинг.

Тој го обвини НАТО за „зголемување на бројот на интервенции во низа цивилни домени, вклучувајќи ги климатските промени, инфраструктурата, технолошките иновации, синџирите на снабдување, здравјето и енергијата“.

„НАТО ја надмина својата колективна одбранбена клаузула во доменот на интернетот и вселената, со кои треба да се занимаваат ОН и специјализираните меѓународни институции“, додаде кинескиот функционер.

Кинезите реагираа на изјавата на генералниот секретар на НАТО
Кинеското Министерство така одговори на изјавата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој во понеделникот во Шпанија рече дека „сојузниците го диверзифицираат своето снабдување“, додавајќи дека тоа е „добро за нашата безбедност“.

„Отпорноста и заштитата на нашите општества и инфраструктура сега се многу високо на агендата на НАТО“, рече Столтенберг, осврнувајќи се на новиот стратешки концепт на НАТО, кој беше претставен на самитот на Алијансата претходно оваа година во Мадрид.

„Нашиот сегашен стратешки концепт се однесува на предизвиците што Кина ги поставува за нашата безбедност, нашите вредности и интереси. Дел од тоа е свесноста за тоа колку Кина се приближува и се обидува да контролира критични делови од нашите општества“, рече Столтенберг.

Кинеско предупредување
Но, Кина денеска соопшти дека „развојот на глобалниот индустриски синџир на снабдување е резултат не само на законите на пазарот, туку и на деловните одлуки“. „Кина во последните години разви здрава соработка, заснована на принципите на еднаквост, во соодветни области и со компании и земји од различни региони, вклучително и членки на НАТО, што беше заемно корисно.

Воведувањето идеолошки разлики во економската и трговската соработка и исцртување линии за разграничување врз основа на вредности не е во интерес на меѓународната заедница и може да биде контрапродуктивно“, рече Жао.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img