32.8 C
Skopje
недела, јуни 23, 2024

НАЈЛУДИ СВАДБЕНИ РИТУАЛИ – Нема да ви се верува што се практикува низ светот

Кога помислувате на свадби, вашата прва асоцијација е веројатно невеста во бела венчаница, фрлање бидермаер или можеби романтична церемонија. Но, традиционалните обичаи се разликуваат низ целиот свет а некои навистина ќе ве остават без зборови.

Традицијата е многу важна, така што ское зошто има своие затоа, а ова се едни од најневообичаените обичаи на целиот свет:

Удирање на младоженецот по нозете

Во Јужна Кореја вообичаено е нозете на младоженецот да бидат тепани со стапчиња од бамбус и мртви риби. Ова е направено така што тој би бил подготвен на сите предизвици, не само во бракот, туку и во животот.

Вежбање на плачење

Иако се чини чудно, но во Кина вообичаено е невестата да „вежба“ барем еден час, за да плаче правилно на венчавката. Вакво нешто се подготвува дури и еден месец пред свадбената церемонија.

Удирање со тенџериња во текот на првата брачна ноќ

Во Франција е вообичаено семејството и пријателите да се собираат пред куќата на младенците, а потоа да почнат да удираат по тенџерињата и тавите. После тоа, двојката мора да им служи пијалоци и закуски. Оваа вековна традиција на Франција е позната како „чаривари“, пишува порталот scoopwhoop.com.

Дебелеење пред брак

Во Мавританија, традиција е младите да станат што е можно подебели пред венчавката. Тие дури одат во таканаречените фарми за гоење за да добијат неколку килограми повеќе, но да бидат и здрави. Според нивното верување, тоа ќе донесе среќа во бракот.

Ритуал на посипување со ужасни работи

Во Шкотска, вообичаено е да се посипуваат разни течности врз младите. Колку полошо, толку подобро. На овој начин, тие докажуваат дека се подготвени за сите предизвици во бракот.

Убивање кокошки

Овој обичај се практикува и во Кина и во централниот дел на Монголија. Идните жени мора да ја заколат кокошката со нож, а потоа да го испитаат црниот дроб. Ако црниот дроб е во ред, тие можат да постават датум за венчавка, во спротивно ќе мора да продолжат да убиваат сè додека не најдат добар црн дроб.

Без одење во тоалет

Во Борнео постои обичај според кој младенците треба да бидат заклучени во соба без тоалет три дена пред венчавката. Само замислете го тоа олеснување после тоа!

Минимум две деца

Во Судан, правилото е дека бракот ќе биде успешен само ако жената е во можност да роди две деца. Ако тоа не е можно, младоженецот може да се разведе од неа.

Плукање по невестата

Племето Масаи практикува таткото буквално да ја плука својата ќерка кога ќе ја напушти куќата. На тој начин, тој ќе се осигура дека неговата ќерка ќе биде среќна во друг дом.

Групни бакнежи

Во Шведска вообичаено е сите мажи да стојат околу невестата за да ја бакнат ако младоженецот ја напушти собата. Ако невестата ја напушти собата, тогаш сите жени се собираат околу младоженецот со иста цел.

Лажица како подарок

Во Велс постои прекрасна традиција во која младоженецот и дава лажица на својата избранчка што која сам ќе ја направи од дрво  со љубовни симболи. На овој начин, тој се заколнува дека секогаш ќе биде главен во куќата и ќе дозволи храната да биде на масата.

Жена во црно

Традиционално се случува една шпанска невеста да носи црн фустан од тантела и превез на главата и рамената за да ја симболизира нејзината лојалност кон нејзиниот сопруг, според блогот swindonalexandrahouse.co.uk. Знаете што – „до смртта неразделни “?

Денес, црната венчаница делува како симбол на елеганција, моќ и сексуалност, а исто така може да претставува мистерија, длабочина и размислување.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести